Garść informacji podstawowych o Thermomix’ie

Thermomix Oława Strzelin Wrocław 600 338 441

Thermomix – co to jest za cudo i o co cały ten ambaras? 

 

Najprościej ujmując: Termomix to urządzenie wielofunkcyjne… które bardzo ułatwia gotowanie. :)

No dobrze. Tak bardziej… na poważnie, to najbliżej mu jest do funkcji robota kuchennego. Jednak na tle zwykłych robotów wyróżnia go bardzo rozbudowana funkcjonalność przy zachowaniu maksimum prostoty i uniwersalności. Na jego wyposażeniu nie znajdziecie więc dziesiątek różnorakich nakładek, mis, noży i akcesoriów, których funkcji nie pamiętają już sami projektanci innych robotów. Maszyna składa się właściwie z podstawy wyposażonej w panel dotykowy i dużej misy z przykrywką. Komplet dopełnia nakładka do gotowania na parze tzw. „varoma” i garść akcesoriów.

Producentem jego jest międzynarodowa firma VORWERK®, przodująca na świecie w sprzedaży produktów klasy premium. Nazwa urządzenia wywodzi się z połączenia „thermo” i „mix”, czyli podgrzewania i mieszania. I te dwie funkcje są bazą jego uniwersalności. Maszyna ta ma jednak znacznie większe możliwości niż można byłoby się domyślać.

Thermomix Oława Strzelin Wrocław 600 338 441

Thermomix – gdzie kupić? 

 

VORWERK® sprzedaje thermomix, jak zresztą jak wszystkie swoje produkty, poprzez sieć sprzedaży bezpośredniej – od autoryzowanych przedstawicieli firmy. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż aby naprawdę uzmysłowić sobie możliwości tego urządzenia trzeba zobaczyć go w akcji! Najlepiej na prezentacji bezpośredniej! Prezentacja nie jest oczywiście obowiązkowa ale naprawdę przydatna, jeśli targają nami jakiekolwiek wątpliwości. Podczas prezentacji są przygotowywane różne potrawy, prezentujące nie tylko możliwości samego urządzenia ale także walory smakowe samych potraw. Można się, więc samemu przekonać i wykształcić własne zdanie w tym temacie.

Jeśli ktoś jest już zdecydowany na zakup, pozostaje zgłosić się do autoryzowanego przedstawiciela thermomixa. Przedstawiciel sfinalizuje sprzedaż i zajmie się całą obsługą po-sprzedażową. Wybór przedstawiciela jest bardzo ważny właśnie ze względu na obsługę i doradztwo po sprzedaży. Ale o tym gdzie indziej.

Kategorycznie natomiast odradzamy zamawianie thermomix’a przez strony firm trzecich i portal allegro! Thermomix’y z tych źródeł są nielegalnie wypuszczane na rynek. Sprowadzane są z Niemiec lub z „drugiej” ręki. Często są uszkodzone, mimo oryginalnego opakowania (!) i pozbawione gwarancji. Zdarzało się nawet, że taki sprzęt z allegro po oddaniu do serwisu po awarii był rekwirowany jako figurujący jako skradziony! Sytuacja tu przypomina trochę sytuację z iphonami, które też mają precyzyjne numery identyfikacyjne.

Thermomix Oława Strzelin Wrocław 600 338 441

Thermomix – opinie? 

 

Thermomix to urządzenie, które ma swoich entuzjastów i przeciwników. Jedni go dosłownie kochają, natomiast inni szczerze nienawidzą. Ci pierwsi widzą w nim wybawienie od banału w kuchni i niewyczerpane źródło inspiracji. Tych drugich drażni sukces tego „garnka” i jego cena. Parę tysięcy złotych za termomikser to dla większości Polaków cena absurdalna i zarazem zaporowa. Przyjrzyjmy się obu skrajnym podejściom i spróbujmy obiektywnie ocenić.

Na czym, więc polega fenomen Termomix’a?

… Artykuł w przygotowaniu …

Thermomix Oława Strzelin Wrocław 600 338 441

Thermomix –  ile kosztuje i czy warto go jednak kupić?

 

Czy to urządzenie jest warte swojej ceny? Maszyna, która miesza, uciera, sieka a zarazem gotuje, podgrzewa, podsmaża, blenduje, waży i „czaruje” nie może być tania.

Najnowszy model Thermomix’a jest zawsze dostępny w sprzedaży u przedstawicieli handlowych. Obecnie w sprzedaży jest Thermomix TM6. Cena Thermomix TM6 to 5395 zł. Można go kupić płacąc gotówką / przelewem lub wybierając interesujące raty. Jako, że w sprzedaży u przedstawicieli handlowych jest dostępny tylko najnowszy model, modeli starszych należy szukać w innych kanałach. Przestrzegam jednak przed kupowaniem z niesprawdzonych źródeł! Często starsze modele oferowane np. na allegro lub olx nie są w pełni sprawne, często też zdarzają się oszustwa, gdyż sprzęt jest dosyć drogi i przyciąga oszustów. Poważnym problemem są także pojawiające się na rynku urządzenia nowej generacji z niesprawdzonych źródeł. Sprzęt taki nie ma identyfikacji w systemie a co za tym idzie roszczenia gwarancyjne na niego nie obowiązują! Zdarzało się też, że produkty te figurowały jako kradzione! A to upoważnia serwis to ich zarekwirowania. Jeśli kupujesz więc TM6 z innego źródła niż oficjalny przedstawiciel, a tym bardziej po cenie o 100 czy 150 zł tańszej od obowiązującej na stronie VORWERK’a zastanów się trzy razy zanim zaryzykujesz. Koszty naprawy sprzętu będą dużo większe niż ta kwota. Tak ku przestrodze.

 

Thermomix Oława Strzelin Wrocław 600 338 441

Zalety Thermomixa

 

 • Wielofunkcyjność – jedno urządzenie, które zastępuje masę innych w kuchni. Dostępnych jest 20 funkcji, m.in. mieszanie, miksowanie, blenowanie, siekanie, rozdrabnianie, gotowanie (klasyczne i na parze), rumienienie (eko-podsmażanie), ugniatanie, wyrabianie ciasta,  ważenie itd.
 • Oszczędność miejsca – nie potrzebujesz mieć w domu innych sprzętów, jak np. blender, mikser, garnek do gotowania na parze, samowar, opiekacz, a nawet waga okazuje się zbędna!
 • Czystość – do dyspozycji masz jeden garnek i przystawkę do gotowania na parze. Wszystkie części można myć w zmywarce ale w wiekszości przypadków wystarczy funkcja samomycia!  Ponadto przyrządzając potrawy jest mało bałaganu bo nic się nie rozbryzguje podczas miksowania czy mieszania,.
 • Ważenie – Thermomix ma wbudowaną precyzyjną wagę. Wkładając produkty do garnka, są one momentalnie ważone. Nie trzeba więc gotować „na oko.” Dania z przepisów robi się więc dosłownie „machnalnie”, odmierzając podawane przez thermomix ilości produktu.
 • Wyrabianie ciasta – Potężne ułatwienie w kuchni! Za pomocą funkcji interwału Thermomix wyrabia ciasto błyskawicznie, bez brudzenia Twoich rąk! Pizze lub chleb wyrabia się dosłownie w ciągu 5 minut!!!
 • Blender i mikser – Thermomix bardzo dobrze blenduje, dzięki specjalnego typu konstrukcji ostrzy. Dzięki temy że może się obracać wstecznie umożliwia błyskawiczne blendowanie. Dlatego łatwo zrobisz wszelkie zupy kremy czy sosy.
 • Ekran dodtykowy – Źródło skoku ewolucyjnego, który wszechstronnego robota kuchennego przemienia w kuchenną rakietę!! idealne urządzenie dla osób, które niezbyt pewnie czują się w kuchni. Krok po kroku jesteś prowadzony przez dany przepis. W wersji TM5 przepisy są wyświetlane z nośnika z wbudowaną książką kucharską, a w TM6 są wczytywane za pomocą Wi-Fi. Dzięki przepisom gotowanie jest bardzo proste, nawet dla dzieci.
 • Planowanie menu i zakupów – w najnowszej wersji Thermomixa TM6 możesz z łatwością planować menu na cały tydzień, a także tworzyć listy zakupów potrzebnych produktów. 

Thermomix Oława Strzelin Wrocław 600 338 441

Wady Thermomixa

 

Jak każde urządzenie, Thermomix ma też wady. Co może być minusem w takim urządzeniu?

 • Wysoka cena – Główny „hamulcowy” popularności tego rozwiązania. Ale mówi się, że za jakość i markę trzeba zapłacić, i tak jest w tym przypadku. Cena tego urządzenia jest wysoka bo przekracza 5 tys. zł. Ale w tym przypadku jakość jest naprawdę z wysokiej półki. Problemy gwarancyjne o których słyszy się w sieci odnoszą się głównie do produktów kupowanych poprzez allegro i z tzw. „drugiej ręki”. Urządzenie jest też naprawdę wszechstronne a jago funkcjonalność po połączeniu do internetu wręcz powala. Koszt zakupu zwraca się błyskawicznie.
 • Głośność – Thermomix jest głośnym urządzeniem. Nie ma co ukrywać, podczas intensywnej pracy urządzenia, np. mielenia, siekania lodu hałas może być irytujący. Ale nie jest to wada, bo de facto, wszystkie roboty kuchenne w takich funkcjach są głośne! To specyfika tych urządzeń.
 • Nie sieka w kostkę – Prawda, w Thermomixie nie uzyskamy idealnie posiekanych kawałków np. cebuli. Tyle że po co to komu? I nobla dla tego, kto w ogóle wymyśli urządzenie potrafiące posiekać ogórek w idealną kostkę. A serio – to najlepiej siekający mikser na rynku. Nie wierzycie? – Zapraszam na prezentację. Inaczej nie udowodnię.
 • Ograniczona pojemność – Cecha najmniej istotna dla większości ludzi. Do dyspozycji masz misę o pojemności 2,2 l. To niemało ale obiad dla większej liczby osób niż cztery, może wymagać podwójnej „sesji”. Dlatego często w dużych restauracjach są po 2 a nawet 3-4 thermomix’y dla przyspieszenia zamówień :)
 • Nie jest wszechmocny – A kto / co jest? Między innymi w sieci krąży „urban legend”, że thermomix nie ubije idealnie piany z białek. Wyznawców tej „legendy” zapraszam na jeden z filmów gdzie robię test a jeśli nadal nie wieży, to pozostaje mi jedynie zaprosić go na prezentację

Thermomix Oława Strzelin Wrocław 600 338 441

Dla kogo Thermomix??

 

Upraszczając sprawę, przedstawię to w postaci przykładów komu polecam a komu nie to rozwiązanie.

Komu nie polecam:

 1. Jeśli Jesteś Młodym walecznym singlem / singielką, która we własnej kuchni robi co najwyżej parówki i jajka na twardo, obiady jadając u rodziców, a kolacje na mieście. I do tego nie czujesz przy tym potrzeby zmiany sytuacji. – NIE KUPUJ! Koszt zakupu ci się nie zwróci!
 2. Jesteś rozwodnikiem / rozwodniczką, bez dzieci ale za to z pasją i talentem do gotowania traktującą mozolne siekanie marchewki i podsmażanie w woku jako rytuał i chwilę relaksu od nużącej pracy – NIE KUPUJ! Skrócenie czasu przyrządzania potraw i „profanacja” rytuału może być czynnikiem negatywnym.
 3. Fastfoody i restauracje to jedyny cel twojej egzystencji, stać cię na to i nie widzisz sensu zmiany – NIE KUPUJ! Urządzenie będzie zbierać kurz i z czasem staniesz się jego „negatywnym” emisariuszem.

Komu polecam thermomix:

 

Właściwie to… wszystkim innym! Przytoczę jednak kilka przykładów by nie było, że idę na łatwiznę.

 1. Jeśli jesteś młodą żoną/mężem zajętą karierą własną i każda sekunda jest na wagę złota – KUPUJ! Oszczędność czasu, nie tylko na przygotowywaniu ale także na wyszukiwaniu pomysłu na danie będzie nieoceniona!
 2. Jesteś singlem / singielką, ciekawą nowych kuchni i potraw i nie traktujesz gotowania z nabożną czcią – KUPUJ! – w bazie potraw thermomix’a są dosłownie dziesiątki tysięcy potraw z całego świata!
 3. Jesteś matką dwójki dzieci i żoną męża :)  KUPUJ! Od razu odżyjesz. Zaoszczędzisz czas i pieniądze na przyrządzanych potrawach a „zabawa” z thermomix’em da ci dużo radości.
 4. Rzadko gotujesz ale jak już, to chcesz zjeść coś ciekawszego niż kotlety schabowe i bez większego wysiłku włożonego w przygotowanie? – KUPUJ! Może finansowo nie zwróci się szybko ale na pewno poprawi jakość twojego życia a to ogromny plus.
 5. … lista jest baardzo długa!